DJ Aletleleri ve Ekipmanları, Turntable Nedir? Mixer Nedir?


Daha önce Mixman DM2 üzerine kısacık bi'şeyler yazmıştım. O yazımdan ötürü blogumu bir çok kişi ziyaret ettti. Bende bu nedenle DJ alet ve ekipmanlarını anlatan bir yazı hazırlamak istedim.

Mixer Nedir?
Mixer, üzerinde 1'den fazla ses girişi olan, gelen sesleri derleyip, düzenleyip tek bir kanal üzerinden yayınlanmasını sağlayan alettir. Üzerlerindeki düğmeler sayesinde, ses düzeninin analog olarak ayarlanmasını, kanaldan kanala geçişi sağlarlar. Efekt verimi, bass ayarı gibi düzenler mixer üzerinden yapılabilir. Yandaki şekil, 3 kanallı bir mixere güzel bir örnektir.


DJ Turntable Nedir?
Dijital olarak kullanılanlar olduğu gibi, plakla kullanılan, iğneli DJ turntableler de kullanılır. Beat matcing işlemi için kullanılır. Beat matching, 2 şarkı arasında daha yumuşak ve temiz bir geçiş sağlamak için dakikadaki vuruş sayısını eşitleme işlemidir.

Kimi DJ'ler turntableleri ileri geri götürme işlemleriyle çıkan sesler ile "Scratch Show" adını verdikleri gösteriyi yaparlar. Rap tarzı müzikte oldukça yaygın olarak yapılır. Türkiye'de turntablism akımının en önemli öncüsü Dj Mic Check aka Yunus Özyavuz (Sagopa Kajmer)'dir

Aşağıda, 2 adet turntable'a sahip, 2 kanal mixere sahip amatörler için güzel bir dj ekipmanı görüyoruz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar anonim olarak da direk yayınlanır.

son iyiler